18.Únor

Konference Inovace vzdělávání v Olomouckém kraji

Termín: ST18. 2. 2015 od 09:30 h.(do cca 14:00 h.)
Místo: Kongresový sál Krajského úřadu Olomouckého kraje, 2. patro , Olomouc Jeremenkova 40a

Konference pozvánka + program

Ve středu dne 18. února 2015 se konal 2. ročník konference s názvem Inovace vzdělávání v Olomouckém kraji. Na konferenci zaznívalo, že je nutné otevírat studijní obory přínosné pro budoucnost, změnit myšlení rodičů a motivovat žáky, aby šli studovat technické a přírodovědné obory. Nynější nedobrou situaci si uvědomuje    i Olomoucký kraj. Proto například od roku 2010 finančně podporuje učně. „Dnes je v tomto programu 1 800 žáků a některé obory (například obráběč kovů) jsou zase naplněny,“ uvedl vedoucí krajského odboru školství Miroslav Gajdůšek. Nyní nové vedení kraje začalo obdobně podporovat i maturitní obory osmi vybraných technických oborů.

Na konferenci zařazené do kampaně SP ČR Rok průmyslu a technického vzdělávání byli zástupci všech typů škol z regionu, z vedení Olomouckého kraje, města Olomouce, hospodářské komory, Svazu průmyslu    a dopravy ČR, majitelé a manažeři mnoha společností, ale hlavními hvězdami byli žáci a studenti, kteří se účastní vzdělávacích projektů a podnikatelských kroužků. Sdružení OK4Inovace a Pedagogická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci pro ně ve spolupráci a mnoha dalšími institucemi a firmami pořádá akce, které je mají motivovat ke studiu technických a přírodovědných oborů.

Představil se zde například vítězný tým soutěže Fit s müsli, které se zúčastnilo přes dvě stě žáků osmých tříd z celého kraje. Kateřina Dospivová, Roman Nevrlý a Marek Solovský ze ZŠ Jungmannova v Litovli popsali, jak se od října loňského roku až do letošního ledna propracovávali přes vstupní test, průzkum trhu, vytvoření obchodního modelu až k vymýšlení obalu i obsahu samotné müsli tyčinky. Za odměnu jim partner projektu – společnost ÚSOVSKO FOOD – vyrobil několik set kusů jejich müsli tyčinky a k tomu si žáci rozdělili odměnu 30 tisíc korun.

Spolupráci s olomouckou firmou OLC Systems popisoval Jakub Zárybnický, student olomouckého Gymnázia Hejčín. Právě pro tuto softwarovou společnost vytvořil v rámci Středoškolské odborné činnosti (SOČ) aplikaci pro mobilní telefony, která zaznamenává pracovní činnost zaměstnanců. Díky tomu si vysloužil jednorázové stipendium 10 tisíc korun, navíc pro firmu v současnosti pracuje. Tomáš Králík, student geoinformatiky na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, zase vyprávěl, jak přišel do Ginkubátoru (série schůzek studentů s aktivními olomouckými podnikateli, organizované sdružením OK4Inovace) s nápadem na speciální dron. Nyní jej vyvíjí ve spolupráci se společností SmartGIS i dalšími firmami.

A na závěr šesťáci ze ZŠ Velká Bystřice ukazovali, co všechno dělají v podnikatelských kroužcích, do kterých ředitel školy Jaroslav Mihal a jeho kolegyně zapojili i místní živnostníky a firmy. Tento koncept vyzkoušeli v minulém pololetí čtyři školy a nyní v nich pokračuje dalších devět škol.

Na konferenci Inovace vzdělávání v Olomouckém kraji padaly různé názory na to, jak nadchnout děti pro technické a přírodovědné obory a jak přitáhnout absolventy těchto typů vysokých škol. „V tuto chvíli by bylo zřejmě nejlevnější a nejúčinnější, kdybychom studenty motivovali – k technickému vzdělávání i k tomu, aby se po studiích do regionu vrátili,“ uvedl Jiří Rudolf, místopředseda představenstva pořádajícího sdružení OK4Inovace. Jako příklad uvedl dobře fungující stipendijní program přerovské společnosti Meopta – optika.

TZ – konference Inovace vzdelavani

Informace k předchozímu ročníku konference Inovace vzdělávání v Olomouckém kraji naleznete zde:

http://www.ok4inovace.cz/konference-inovace-vzdelavani-v-olomouckem-kraji-akce-14.html

 

Fotogalerie:

 

 

Kalendář

Říjen 2019
Po Út St Čt So Ne
   
 
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
 
V této kategorii zatím nejsou žádné akce.

Kontaktujte nás

Telefon: +420 587 432 017
E-mail: info@ok4inovace.cz
Web: www.ok4inovace.cz

Sídlo firmy

OK4Inovace
Jeremenkova 40b
779 00 Olomouc