26.Duben
2017

Studenti vyrobili do soutěže originální svícny dle vlastních návrhů

Vyhlášením vítězů vyvrcholila dne 18. dubna 2017 soutěž pro středoškolské studenty nazvaná „Nejlepší svícen“.  Soutěž organizovaná sdružením OK4Inovace a Střední průmyslovou školou strojnickou v Olomouci ve spolupráci s dalšími partnery byla pilotně zaměřena právě na studenty této školy. Úkolem soutěžících bylo navrhnout a následně vyrobit svícen na předem dané druhy svíček. Cílem bylo podpořit kreativitu studentů a rozvoj jejich technických dovedností, a také motivovat k případnému podnikání.

Partnery soutěže byly Pedagogická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci, Olomoucký kraj, společnost Koyo Bearings Česká republika s.r.o., Galerie RUBIKON, WANZL spol. s r.o., ColorWest, s.r.o. a LASER-TECH, spol. s r.o.

Soutěž zahrnovala dvě soutěžní etapy. Jednak „Návrh svícnu“, kde bylo úkolem všech soutěžních týmů zpracovat skicu s návrhem designu svícnu a popis postupu výroby včetně návrhu použitých materiálů. Další etapou byla „Výroba svícnu“, v níž každý soutěžní tým navržený svícen vyrobil a vypracoval k němu také obchodní model a cenovou kalkulaci. Vzhledem k poměrně volnému zadání poskytujícímu větší prostor pro kreativitu bylo možné zvolit různý materiál i různé technologie výroby. Vzniklo tak asi 40 svícnů vyrobených z kovu, dřeva, keramiky nebo plastu, s využitím frézování a soustružení, broušení, kování, lisování, stříhání, ohýbání, 3D tisku, laserového nebo ručního vyřezávání a opracování.

Dvanáct soutěžních týmů postoupilo na základě hodnocení odborné poroty do finále soutěže, kde měly za úkol prezentovat své vyrobené svícny. Byla posuzována nejen originalita designu a kvalita zpracování, ale soutěžící byli také dotazováni na svou představu o možnostech sériové výroby a následného prodeje svícnů dle soutěžního návrhu.

Finále proběhlo dne 18. dubna 2017 v dopoledních hodinách v prostorách SPŠ strojnické v Olomouci. Odpoledne pak byli v Kongresovém sále budovy Krajského úřadu Olomouckého kraje slavnostně vyhlášeni vítězové soutěže:

  1. místo: Viktorie Hořínová
  2. místo: Josef Kišac, Daniel Nepustil
  3. místo: Jan Gádoci, Ondřej Miček

Navíc byly uděleny zvláštní ceny. Jednak za vysokou míru pracnosti při návrhu i zpracování:

  • Cena Koyo Bearings: Jiří Slečka

Dále za nejrychlejší praktické uplatnění, a to v projektu ESERO pod Evropskou vesmírnou agenturou (ESA), který je zaměřen na podporu primárního vzdělávání v oblasti technických a přírodovědných oborů prostřednictvím témat vesmíru v Evropě:

  • Cena ESERO: Vilém Chudárek, Miloslav Pajunčík, Filip Pospíšil

Členy odborné poroty byli kromě Ing. Jiřího Rudolfa z OK4Inovace, doc. Hany Marešové z Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a Ing. Martiny Zahnášové ze SPŠ strojnické v Olomouci také Petr Novák ze společnosti Koyo Bearings Česká republika, Štefan Šafránek z firmy Wanzl, akademický sochař a umělecký kovář Igor Kitzberger a Bronislava Paučková z Galerie RUBIKON.

Celou soutěž zhodnotila ředitelka SPŠ strojnické, Ing. Martina Zahnášová: „Naši studenti dostali v této soutěži velký prostor pro kreativitu, neboť měli poměrně volné zadání a nebyli tak ohraničeni přísnými mantinely. Navíc si v praxi vyzkoušeli různé postupy a prohloubili své znalosti zvolených technologických postupů. Soutěž hodnotím pozitivně a ráda bych ji u nás opakovala i v dalších letech.“

Někteří studenti již v rámci soutěže získali možnost uplatnit svůj výtvor v další reálné praxi, za což zároveň získali zvláštní ocenění. K tomu uvádí členka poroty, doc. Hana Marešová z Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci: „Cenu ESERO jsme udělili studentům zejména za zajímavý nápad schematického zobrazení planetárního systému, který tematicky zcela zapadl do oblasti, kterou se projekt ESERO zabývá – tedy tematikou vesmíru. Jejich nápad nás zaujal natolik, že jsme se ho rozhodli využít při přípravě propagačních předmětů projektu ESERO v podobě svícnu a klíčenky, a v této chvíli již se studenty probíhají první jednání k možné výrobě těchto produktů. Studenti tedy již zároveň získali svou první reálnou zakázku.“

Soutěž volně navázala na předchozí soutěže pořádané sdružením OK4Inovace ve spolupráci s Pedagogickou fakultou Univerzity Palackého v Olomouci a dalšími partnery. Ty byly zaměřeny na žáky základních škol, ale jejich cíl byl podobný – rozvíjet zájem dětí a mladých lidí o technické a přírodovědné obory, ale také o vlastní budoucí podnikání. V předchozích letech to byla soutěž „Fit s müsli“ pořádaná ve spolupráci s firmou Úsovsko, o rok později pak „Hra s elektromotory“ pořádaná ve spolupráci s mohelnickým závodem společnosti Siemens. V současnosti sdružení OK4Inovace hledá další možná témata a partnery z řad firem pro pořádání příštích obdobně zaměřených soutěží.

logolink_MSMT_VVV_hor_barva_cz.indd

 

Tisková zpráva ke stažení

Fotografie:

Kalendář

Listopad 2019
Po Út St Čt So Ne
   
 
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
 
V této kategorii zatím nejsou žádné akce.

Kontaktujte nás

Telefon: +420 587 432 017
E-mail: info@ok4inovace.cz
Web: www.ok4inovace.cz

Sídlo firmy

OK4Inovace
Jeremenkova 40b
779 00 Olomouc