23.Únor
2015

Priorita vzdělávání v Olomouckém kraji: zajistit dostatek technických odborníků

Pokud by přišel do Olomouckého kraje velký investor ze strojírenství, byl by to obrovský problém. Buď by nesehnal kvalifikované pracovníky, nebo by je musel přetáhnout od stávajících firem. „Náš region není personálně připravený na nového velkého zaměstnavatele,“ uvedl Petr Novák, generální ředitel firmy Koyo Bearings Česká republika, která se v Olomouci zabývá výrobou ložisek. V diskusi na konferenci Inovace vzdělávání v Olomouckém kraji, kterou pořádalo sdružení OK4Inovace společně s Pedagogickou fakultou Univerzity Palackého ve středu 18. února 2015 v sídle Olomouckého kraje, vystihl výše zmíněnou poznámkou podstatu celého setkání.

Na konferenci zaznívalo, že je nutné otevírat studijní obory přínosné pro budoucnost, změnit myšlení rodičů a motivovat žáky, aby šli studovat technické a přírodovědné obory. Nynější nedobrou situaci si uvědomuje i Olomoucký kraj. Proto například od roku 2010 finančně podporuje učně. „Dnes je v tomto programu 1 800 žáků a některé obory (například obráběč kovů) jsou zase naplněny,“ uvedl vedoucí krajského odboru školství Miroslav Gajdůšek. Nyní nové vedení kraje začalo obdobně podporovat i maturitní obory osmi vybraných technických oborů.

Konference byla zařazena do kampaně Rok průmyslu a technického vzdělávání, kterou pořádá Svaz průmyslu a dopravy ČR. Zúčastnili se jí zástupci všech typů škol z regionu, z vedení Olomouckého kraje, města Olomouce, hospodářské komory, Svazu průmyslu a dopravy, majitelé a manažeři mnoha společností. Hlavními hvězdami však byli žáci a studenti, kteří se účastní vzdělávacích projektů a podnikatelských kroužků. Sdružení OK4Inovace a Pedagogická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci pro ně ve spolupráci a mnoha dalšími institucemi a firmami pořádá akce, které je mají motivovat ke studiu technických a přírodovědných oborů.

Představil se zde například vítězný tým soutěže Fit s müsli, které se zúčastnilo přes dvě stě žáků osmých tříd z celého kraje. Kateřina Dospivová, Roman Nevrlý a Marek Solovský ze ZŠ Jungmannova v Litovli popsali, jak se od října loňského roku až do letošního ledna propracovávali přes vstupní test, průzkum trhu, vytvoření obchodního modelu až k vymýšlení obalu i obsahu samotné müsli tyčinky. Za odměnu jim partner projektu – společnost ÚSOVSKO FOOD – vyrobil několik set kusů jejich müsli tyčinky a k tomu si žáci rozdělili odměnu 30 tisíc korun.

Spolupráci s firmou OLC Systems popisoval Jakub Zárybnický, student olomouckého Gymnázia Hejčín. Právě pro tuto softwarovou společnost vytvořil v rámci Středoškolské odborné činnosti (SOČ) aplikaci pro mobilní telefony, která zaznamenává pracovní činnost zaměstnanců. Díky tomu si vysloužil jednorázové stipendium 10 tisíc korun, navíc pro firmu v současnosti pracuje. Tomáš Králík, student geoinformatiky na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, zase vyprávěl, jak přišel do Ginkubátoru (série schůzek studentů s aktivními olomouckými podnikateli, organizované sdružením OK4Inovace) s nápadem na speciální dron. Nyní jej vyvíjí ve spolupráci se společností SmartGIS i dalšími firmami.

A na závěr šesťáci ze ZŠ Velká Bystřice ukazovali, co všechno dělají v podnikatelských kroužcích, do kterých ředitel školy Jaroslav Mihal a jeho kolegyně zapojili i místní živnostníky a firmy. Tento koncept vyzkoušeli v minulém pololetí čtyři školy a nyní v nich pokračuje dalších devět škol.

Na konferenci Inovace vzdělávání v Olomouckém kraji padaly různé názory na to, jak nadchnout děti pro technické a přírodovědné obory a jak přitáhnout absolventy těchto typů vysokých škol. „V tuto chvíli by bylo zřejmě nejlevnější a nejúčinnější, kdybychom studenty motivovali – k technickému vzdělávání i k tomu, aby se po studiích do regionu vrátili,“ uvedl Jiří Rudolf, místopředseda představenstva pořádajícího sdružení OK4Inovace. Jako příklad uvedl dobře fungující stipendijní program přerovské společnosti Meopta – optika.

TZ – konference Inovace vzdelavani

Fotografie z konference naleznete ZDE

Videozáznam z konference bude k dispozici v týdnu 23. – 27. 2. 2015.

Kalendář

Duben 2019
Po Út St Čt So Ne
   
 
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
 
V této kategorii zatím nejsou žádné akce.

Kontaktujte nás

Telefon: +420 587 432 017
E-mail: info@ok4inovace.cz
Web: www.ok4inovace.cz

Sídlo firmy

OK4Inovace
Jeremenkova 40b
779 00 Olomouc