17.Únor
2017

Jak přitáhnout děti z Olomouckého kraje k technickému vzdělávání? Stovky z nich slyší na soutěže a příměstské tábory pro kutily

Zapojili se do žákovské soutěže a dnes už mají zákazníky. Tříčlenný tým školáků z olomoucké ZŠ Zeyerova uspěl loni v soutěži Hra s elektromotory, v níž vymyslel deskovou hru na téma elektromotorů. Během dalšího půl roku – už ve spolupráci s profesionály – zdokonalili školáci design a začali s výrobou „na koleni“. Zatím vyrobili prvních dvacet kusů hry, ale už mají první zájemce o koupi. Svůj projekt prezentovali na konferenci Inovace vzdělávání v Olomouckém kraji, kterou dne 14. února 2017 pořádalo v Olomouci sdružení OK4Inovace ve spolupráci s Pedagogickou fakultou Univerzity Palackého, Olomouckým krajem a statutárním městem Olomouc.

Největším problémem mnoha konferencí o vzdělávání je, že jsou plné vzletných myšlenek, ale jen málokdy mají praktický dopad. „Nestačí hesla, ať už jsou jakkoli pravdivá. Důležité je bavit se o konkrétních projektech,“ konstatoval vedoucí krajského odboru školství Mgr. Miroslav Gajdůšek, MBA.

Právě v tomto ohledu se konference Inovace vzdělávání v Olomouckém kraji vymyká. Děti i učitelé zde představili konkrétní aktivity, které se už osvědčily – kromě zmíněné soutěže Hra s elektromotory to byly například příměstské tábory zaměřené na polytechnickou výchovu. Předloni sdružení OK4Inovace iniciovalo a finančně podpořilo jen jeden, loni už jich bylo 19 pro 444 dětí z Olomouckého kraje. Letos bude úspěšný projekt pokračovat a například ředitelka zábřežské ZŠ a DDM Krasohled Mgr. Markéta Bartášková uvedla, že chystají řezbářský tábor už na jarní prázdniny.

Přesně o to sdružení OK4Inovace ve spolupráci s firmami z Olomouckého kraje a odborníky z Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci jde. Snaží se přitáhnout děti a studenty – od mateřských škol až po vysokoškoláky – k technickým a přírodovědným profesím. „Tvoříme jemné předivo mnoha postupných kroků a krůčků a je vidět, že to funguje,“ uvedl Ing. Jiří Rudolf, místopředseda správní rady sdružení OK4Inovace. Kromě již „rozjetých“ aktivit nyní sdružení usiluje o vytvoření veřejných dílen určených pro společnou činnost dětí a rodičů.

Na konferenci se také pedagogové ze základních a středních škol i z domů dětí a mládeže dozvěděli nejnovější novinky z oboru. „Ministerstvo školství hodlá oddělit funkce výchovného a kariérního poradce. Díky tomu budou mít učitelé-poradci více času na práci s dětmi,“ oznámila doc. PhDr. Hana Marešová, Ph.D., z Pedagogické fakulty Univerzity Palackého. „Schválili jsme Krajský akční plán vzdělávání v Olomouckém kraji, který mimo jiné umožní podávání žádostí o dotace,“ uvedl zase náměstek hejtmana Ladislav Hynek.

Právě o možnostech získání evropských peněz informovala přítomné docentka Hana Marešová. „Evropská vesmírná agentura vytvořila program ESERO, z něhož mohou učitelé přírodovědných a technických oborů základních a středních škol čerpat až třetinu nákladů na různé vzdělávací projekty. Pedagogická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci je centrem tohoto programu pro Moravu a nyní například připravujeme expozici Lego robotiky v olomoucké Pevnosti poznání,“ uvedla docentka Marešová.

Tisková zpráva ke stažení

logolink_MSMT_VVV_hor_barva_cz.indd

Fotografie:

Kalendář

Listopad 2019
Po Út St Čt So Ne
   
 
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
 
V této kategorii zatím nejsou žádné akce.

Kontaktujte nás

Telefon: +420 587 432 017
E-mail: info@ok4inovace.cz
Web: www.ok4inovace.cz

Sídlo firmy

OK4Inovace
Jeremenkova 40b
779 00 Olomouc