12.Listopad
2015

Firmy se spojují s vědci, aby využily potenciál nanotechnologií

Nanotechnologie dnes už mohou být nejen pouhým předmětem základního výzkumu, ale také užitečnou součástí výrobků či služeb. Firmy, které v této oblasti navážou spolupráci s výzkumníky, získají významnou konkurenční výhodu a mohou tedy zlepšit své tržní postavení i finanční výsledky. Příležitost setkat se s vědci využilo v úterý 10. listopadu v Olomouci přes 40 představitelů průmyslu na akci pořádané sdružením OK4Inovace. Společně zde diskutovali o možnostech spolupráce na inovacích produktů s využitím nanotechnologií a tzv. chytrých materiálů.

Setkání nazvané Brokerage 4 innovations – Nanotechnologie pro firmy se konalo v prostorách Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů (RCPTM), které bylo partnerem akce. Toto vědecko-výzkumné pracoviště je součástí Univerzity Palackého v Olomouci a usiluje o navázání spolupráce s firmami, jež potřebují pokročilé technologie a znalostní zdroje pro své inovační projekty. Účastníky v úvodu akce přivítal za RCPTM zástupce ředitele prof. Michal Otyepka, který mluvil i o aplikačních zkušenostech centra.

Nanotechnologie představují široké a zatím ne zcela představitelné možnosti průmyslového uplatnění v nejrůznějších oblastech. „Pro úspěch akce a k tomu, aby zde mohly skutečně vzniknout spolupráce mezi firmami a vědci, bylo nutné zaměřit se na správné cílové skupiny. Za klíčovou považuji úvodní hodnotovou analýzu toho, co jsou výzkumníci z RCPTM schopni už dnes nabízet průmyslu. Vše svědčí o tom, že se nám to podařilo. Uzpůsobili jsme program a pozvali firmy působící ve vybraných aplikačních sektorech, kde řeší, jak efektivněji upravovat nebo čistit vodu, jak vytvářet trvanlivé antimikrobiální povrchy výrobků nebo jak ekonomicky výhodnějším způsobem získávat žádané účinné látky z různých kapalin. Například z mléka či různých chemických sloučenin,“ poznamenal ředitel pořádajícího sdružení OK4Inovace Kamil Krč.

Vedle představitelů RCPTM prezentovali možnosti spolupráce s firmami na praktickém využití nanotechnologií pro uvedené oblasti také zástupci dalšího excelentního výzkumného centra – CEITEC VUT, Středoevropského technologického institutu se sídlem v Brně.

„Akci hodnotím velmi pozitivně díky tomu, že mnohé ze zúčastněných firem projevily zájem o další spolupráci zejména v oblasti čištění vod, ale také v detekci toxických látek či magnetické separaci,“ sdělil Mgr. Roman Jurečka, koordinátor transferu technologií v RCPTM. „Věřím tedy, že z toho vzniknou konkrétní příležitosti pro další využití našich badatelských výsledků v praxi. Z diskuzí s přítomnými zástupci firem vyplynulo navíc několik zajímavých témat, jimiž se budeme dále zabývat a které tak mohou rozšířit aplikační portfolio našeho centra.“

Brokerage 4 innovations navázala na podobné akce, které pořádá sdružení OK4Inovace již dva roky pod názvem Rychloseznamka pro inovace. Ty propojují firmy a univerzity působící v oborech jako je strojírenství, potravinářství, elektrotechnika aj. I v těchto případech je cílem podpořit navázání výzkumných a inovačních spoluprací. Obdobnou akci připravuje sdružení OK4Inovace na únor pro obor Stavebních technologií a hmot.

Tisková zpráva ke stažení

Kalendář

Červen 2018
Po Út St Čt So Ne
   
 
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
 
V této kategorii zatím nejsou žádné akce.

Kontaktujte nás

Telefon: +420 587 432 017
E-mail: info@ok4inovace.cz
Web: www.ok4inovace.cz

Sídlo firmy

OK4Inovace
Jeremenkova 40b
779 00 Olomouc