12.Listopad
2015

Firmy se spojují s vědci, aby využily potenciál nanotechnologií

Nanotechnologie dnes už mohou být nejen pouhým předmětem základního výzkumu, ale také užitečnou součástí výrobků či služeb. Firmy, které v této oblasti navážou spolupráci s výzkumníky, získají významnou konkurenční výhodu a mohou tedy zlepšit své tržní postavení i finanční výsledky. Příležitost setkat se s vědci využilo v úterý 10. listopadu v Olomouci přes 40 představitelů průmyslu na akci pořádané sdružením OK4Inovace. Společně zde diskutovali o možnostech spolupráce na inovacích produktů s využitím nanotechnologií a tzv. chytrých materiálů.

Setkání nazvané Brokerage 4 innovations – Nanotechnologie pro firmy se konalo v prostorách Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů (RCPTM), které bylo partnerem akce. Toto vědecko-výzkumné pracoviště je součástí Univerzity Palackého v Olomouci a usiluje o navázání spolupráce s firmami, jež potřebují pokročilé technologie a znalostní zdroje pro své inovační projekty. Účastníky v úvodu akce přivítal za RCPTM zástupce ředitele prof. Michal Otyepka, který mluvil i o aplikačních zkušenostech centra.

Nanotechnologie představují široké a zatím ne zcela představitelné možnosti průmyslového uplatnění v nejrůznějších oblastech. „Pro úspěch akce a k tomu, aby zde mohly skutečně vzniknout spolupráce mezi firmami a vědci, bylo nutné zaměřit se na správné cílové skupiny. Za klíčovou považuji úvodní hodnotovou analýzu toho, co jsou výzkumníci z RCPTM schopni už dnes nabízet průmyslu. Vše svědčí o tom, že se nám to podařilo. Uzpůsobili jsme program a pozvali firmy působící ve vybraných aplikačních sektorech, kde řeší, jak efektivněji upravovat nebo čistit vodu, jak vytvářet trvanlivé antimikrobiální povrchy výrobků nebo jak ekonomicky výhodnějším způsobem získávat žádané účinné látky z různých kapalin. Například z mléka či různých chemických sloučenin,“ poznamenal ředitel pořádajícího sdružení OK4Inovace Kamil Krč.

Vedle představitelů RCPTM prezentovali možnosti spolupráce s firmami na praktickém využití nanotechnologií pro uvedené oblasti také zástupci dalšího excelentního výzkumného centra – CEITEC VUT, Středoevropského technologického institutu se sídlem v Brně.

„Akci hodnotím velmi pozitivně díky tomu, že mnohé ze zúčastněných firem projevily zájem o další spolupráci zejména v oblasti čištění vod, ale také v detekci toxických látek či magnetické separaci,“ sdělil Mgr. Roman Jurečka, koordinátor transferu technologií v RCPTM. „Věřím tedy, že z toho vzniknou konkrétní příležitosti pro další využití našich badatelských výsledků v praxi. Z diskuzí s přítomnými zástupci firem vyplynulo navíc několik zajímavých témat, jimiž se budeme dále zabývat a které tak mohou rozšířit aplikační portfolio našeho centra.“

Brokerage 4 innovations navázala na podobné akce, které pořádá sdružení OK4Inovace již dva roky pod názvem Rychloseznamka pro inovace. Ty propojují firmy a univerzity působící v oborech jako je strojírenství, potravinářství, elektrotechnika aj. I v těchto případech je cílem podpořit navázání výzkumných a inovačních spoluprací. Obdobnou akci připravuje sdružení OK4Inovace na únor pro obor Stavebních technologií a hmot.

Tisková zpráva ke stažení

Kalendář

Březen 2017
Po Út St Čt So Ne
   
 
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
 
17.Květen
2017

Konference INOVACE PRAKTICKY 2017

Zveme Vás na 3. ročník konference zaměřené na zavádění a zlepšování inovačních procesů firem. Akce zahrnuje přednášky velmi zkušených odborníků …

> Více

Kontaktujte nás

Telefon: +420 587 432 017
E-mail: info@ok4inovace.cz
Web: www.ok4inovace.cz

Sídlo firmy

OK4Inovace
Jeremenkova 40b
779 00 Olomouc